Różne tematy: Ciekawostki

Budowa Parku Rozrywki w Chinach
Dodane przez admin dnia styczeń 22 2016 11:30:27


O tym, że Chińczycy bardzo często mają potężny rozmach w tym co robią, każdy wie. Dzisiaj w ramach naszego cyklu “Ciekawostki” przedstawiamy Wam poniżej kilka zdjęć z budowy parku rozrywki w mieście Hefei we wschodnich Chinach. Potężny park rozrywki powstaje jako ośrodek kulturowy przy okazji budowy nowej dzielnicy, która docelowo ma pomieścić ponad pół miliona mieszkańców.


Źródło: 365jia.cn


Makieta lunaparku
Dodane przez admin dnia listopad 18 2015 14:28:51


Dzisiejszy artykuł z cyklu Ciekawostki poświęcimy rzeczy wyjątkowej w swoim rodzaju – największemu, a zarazem najmniejszemu lunaparkowi w Polsce, czyli makiecie lunaparku wykonanej w skali 1:87 [H0], którą można oglądać w Rabkolandzie.

Pomysłodawcą budowy makiety jest Eugeniusz Wiecha, natomiast budowniczymi Panowie: Bogdan Jasny z Katowic oraz Andrzej Klik z Gliwic. Budowa makiety zajęła całe 14 miesięcy.

Makieta zajmuje powierzchnię 274 x 152 cm i znajduje się na niej około 15 tysięcy (!) elementów. Znajdziemy tutaj:

– figury: 2621
– drzewa i rośliny: 226
– Pojazdy 43
– wozy transportowe: 21
– wozy mieszkalne: 15
– pawilony gier: 5
– gastronomia: 7
– latarnie: 118
– toalety: 3

Na makiecie główną atrakcją jest 18 karuzel:

– Wielki młyn: Jupiter
– Wieża swobodnego spadania: Tower Power
– Wielka huśtawka: Fun Ship
– Autodrom: Top In
– Karuzela: Flipper
– Karuzela: Octopussy
– Karuzela: Music Ekspress
– Karuzela: Dschungel Train
– Karuzela łańcuchowa
– Karuzela podłogowa
– Huśtawki
– Karuzela: Rainbow
– Karuzela: Top Spin
– Karuzela: Salto Mortale
– Kolejka: Crazy Mouse
– Kolejka wodna: Wildwasserbahn
– Pokaz kaskaderski: Traber Show
– Pałac strachów: Geister Temple

Jak widać makieta lunaparku w Rabkolandzie jest atrakcją godną uwagi nie tylko dla fanów karuzel ale również dla miłośników modelarstwa.



Budowa lunaparku
Dodane przez admin dnia marzec 31 2015 11:36:24


Niewielu ma przyjemność mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie placu, na którym rozkładają się cyrki i lunaparki. Niewielu ma też okazję zobaczyć na własne oczy jak wygląda montaż urządzeń i przygotowania do otwarcia.

Poniżej przedstawiamy Wam ciekawy film, na którym widać budowę czeskiego Lunaparku Karel Helfer.


Flic Flac
Dodane przez admin dnia listopad 18 2014 12:09:04


Czy wiesz co oznacza napis znajdujący się nad Flic Flac – nazwą najbardziej ekstremalnego urządzenia w Śląskim Wesołym Miasteczku?

Nad nazwą Flic Flac, w centralnej części elewacji karuzeli znajduje się napis “Potzsch”. Natomiast nad sterówką znajduje się napis “Paula Potzsch”. Jest to imię oraz nazwisko pierwszej właścicielki Flic Flaca, który następnie przeszedł do Lunaparku Borowiak. W chwili obecnej urządzenie jest najbardziej ekstremalną karuzelą w Śląskim Wesołym Miasteczku.


Wieże swobodnego spadania
Dodane przez admin dnia listopad 01 2014 11:06:21


Czy wiesz, która wieża swobodnego spadania jest najwyższa w Polsce i ile ich jest?

Najwyższa wieża swobodnego spadania to Mega Drop z Lunaparku Robland. Jej wysokość to 45 metrów.

Kolejna w kolejce jest Tsunami Dropper z Energylandii, która ma 40 metrów wysokości.

Na podium mieści się jeszcze Crazy Tower znajdująca się w Lunaparku Sowiński. Jej wysokość to 30 metrów.

Poza podium jest Spring Tower z Lunaparku Bajka, mająca 10 metrów wysokości.

Te cztery wieże są niestety jedynymi jakie na chwile obecną można spotkać w naszym kraju. Biorąc pod uwagę mode na tego typu atrakcje być może w najbliższym czasie pojawią się kolejne.

Warto również pamiętać, że w 2008 roku na terenie Śląskiego Wesołego Miasteczka funkcjonowała wieża o nazwie Silesia Tower. Była to najwyższa karuzela w Polsce i miała 50 metrów wysokości. Urządzenie było hybrydą wieży swobodnego spadania oraz karuzeli łańcuchowej. Po wielu usterkach zarząd parku postanowił zamknąć atrakcję i wystawić ją na sprzedaż. Silesia Tower była czynna tylko jeden sezon. Ostatecznie została sprzedana w 2015 roku, za 60 tys zł jako złom.


Bellevue Riesenrad
Dodane przez admin dnia październik 26 2014 02:19:46


Portal Lunapark w tym roku obchodził swoje 4 urodziny. Od ponad roku funkcjonujemy pod niezmiennym logo oraz bannerem. Wielu z Was zastanawiało się zapewne jakie konkretnie koło widokowe widnieje na naszym bannerze. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawostek na ten temat.

W bannerze Portalu Lunapark znajduje się koło widokowe o nazwie Bellevue, należące do Oscara Bruch’a jr. z Düsseldorfu.

Firma Bellevue Riesenrad swoje początki datuje na połowę XIX wieku. W 1848 roku rodzina Bruch wybudowała swój pierwszy diabelski młyn. Miał on 12 metrów wysokości, 10 gondoli oraz napędzany był siłą ludzkich mięśni. Od 1900 roku konstrukcja była napędzana przez wysokoprężny silnik parowy. Z biegiem czasu atrakcja ewoluowała i otrzymała napęd elektryczny. W 1960 roku rodzina Bruch opracowała swój pierwszy stalowy, przenośny diabelski młyn, który miał 20 metrów wysokości i 16 gondoli.

Koło widokowe Bellevue zostało wybudowane w 1994 roku.

Kilka danych technicznych Bellevue Riesenrad:

– wysokość: 55m,
– długość z przodu: 26m,
– głębokość: 20,5m,
– pobór mocy: 170 kW,
– waga: 350 ton,
– ilość gondoli: 42 sztuki,
– transport: 16 ciągników siodłowych oraz 1 dźwig.

Niewątpliwie koło widokowe Bellevue jest obecnie jednym z najpiękniejszych tego typu objazdowych urządzeń jakie można zobaczyć w Europie.

Więcej szczegółów znajdziecie klikając na poniższą grafikę.


Niniejszy news jest początkiem nowej serii Portalu Lunapark o nazwie “Ciekawostki”. Będziemy w nich zamieszczać najciekawsze informacje związane z tematem lunaparków, wesołych miasteczek oraz konkretnych urządzeń rozrywkowych.

Ciekawostki będą archiwizowane w swoim dziale do którego wskoczycie klikając na przycisk zamieszczony nad “Archiwum Newsów” po lewej stronie portalu.

Powrót do strony głównej