Recenzje gier

Wielu z Was pewnie często ma ochotę pograć sobie w jakąś grę gdzie można by wybudować i zarządzać parkiem rozrywki. Wielu z Was też zapewne słyszało lub grało w gry z rodziny RollerCoaster Tycoon. Niewątpliwie są to najpopularniejsze gry o tej tematyce ale nie jedyne! Poniżej przedstawiam Wam opisy najlepszych i nieco mniej znanych gier komputerowych, w których możemy stać się dyrektorem wesołego miasteczka. Być może są jeszcze jakieś gry, które pominęliśmy, jednak opisy tych najciekawszych znajdziecie tutaj.

Na początek przedstawiamy Wam tzw. gry przeglądarkowe, w które możecie grać za darmo na swojej przeglądarce internetowej.


My Fantasic Park

MY FANTASTIC PARK

Jest to gra przeglądarkowa stworzona przez niemiecka firmę UPJERS.COM Na chwilę obecną w 8 krajach Europy gra w nią ponad 2 miliony osób. Gra jest w pełni darmowa.

Zaczynamy od małego terenu i kilku dostępnych atrakcji. W miarę rozbudowy parku i zdobywania tzw. punktów XP za każdą wykonaną czynność, przechodzimy na kolejne wyższe poziomy. Po przejściu poziomu odblokowuje nam się dostęp do kolejnych, coraz to lepszych atrakcji, sklepików czy dekoracji. Cały czas musimy czuwać aby w parku był porządek, aby atrakcje były sprawne, sklepiki napełnione towarem, a co za tym idzie – aby goście byli zadowoleni. W zestawie atrakcji mamy najróżniejsze urządzenia: od małych karuzel dla dzieci, po autodrom, dom strachów, kończąc na rollercoasterach i atrakcjach ekstremalnych np. Top Spin (w grze – Kołyska Troli). Kupując atrakcję, dostajemy jej wersję podstawową.

W miarę rozwoju swojego parku możemy dodawać do niej ulepszenia, np. oświetlenie, co wpływa na zwiększenie jej atrakcyjności, etc. Na terenie parku możemy organizować różnego rodzaju eventy.

Ułatwieniem jest możliwość zatrudnienia pracowników: mechaników, sprzątaczy, kasjerów oraz ogrodników, którzy wyręczają nas w naszych obowiązkach.

Gra jest bardzo realistyczna pod względem finansowo – organizacyjnym. Ceny atrakcji wahają się od kilku tysięcy za budkę z jedzeniem do miliona Lunadolarów (waluta gry) za największą kolejkę T-Rex Hunter. W niektórych przypadkach płacimy diamentami, które dostajemy za wykonane misje lub które możemy kupić wysyłając np. smsa na wskazany numer. Pieniądze zarobione w ten sposób idą na ciągły rozwój gry. Jest to dobrowolna forma zdobywania tzw. przywilejów premium, dzięki którym dostajemy atrakcje, których nie ma w standardowym sklepiku.

W przypadku pracowników podpisujemy z nimi umowę na tydzień pracy. Płacimy z góry, jeśli nie przedłużymy umowy, po tygodniu trzeba wszystko robić samemu.

Również czas montażu atrakcji jest bardzo realistyczny: od kilkunastu minut do ponad 2 dni czasu rzeczywistego. W tym czasie na terenie parku mamy ogrodzony plac budowy, na którym prowadzone są prace.


Carnival Tycoon

CARNIVAL TYCOON

Jest to kolejna darmowa gra przeglądarkowa. Zbudowana jest na nośniku sprawdzonej w boju gry RollerCoaster Tycoon II. Posiada zdecydowanie bardziej uproszczoną grafikę od My Fantastic Park, Wśród atrakcji znajdziemy takie rzeczy jak: Troika, Crazy Dance, Kamikaze, Cyrk i wiele innych.

W przypadku tej gry musimy od samego początku dbać o oświetlenie parku, ponieważ gra posiada tryb nocy oraz zmianę pogody. W każdej chwili może nad nasz park nadciągnąć chmura i zniechęcić gości deszczem.

Nasza ocena: przyjemna gra na krótki okres czasu.


Coasterado

COASTERADO

Niemiecka gra przeglądarkowa, w której tradycyjnie budujemy wesołe miasteczko. Podobnie jak w My Fantastic Park, dbamy o stan techniczny atrakcji, porządek i zawartość sklepików.

Zaczynamy od niewielkiego parku i w miarę postępu gry rozwijamy swoją firmę.

Walutą gry są Srebrne i Złote Monety.

Na plus gry jest możliwość budowy kolejek górskich według własnego projektu.

Na minus: przesłodzona grafika z bardzo intensywnymi kolorami. Po dłuższej chwili grania może wystąpić ból oczy co ostatecznie może zniechęcić gracza. W tym przypadku kolorowa grafika stała się przekleństwem gry.

Pewnym utrudnieniem może być też język. Gra została wydana tylko w języku niemieckim.


Rollercoaster Mania

Polska gra przeglądarkowa stworzona na potrzeby portalu społecznościowego Nasza Klasa. Jest też obecna na facebooku.

Idea gry była słuszna ale niestety ograniczenia narzucone na twórców przez Naszą Klasę wymusiły kiepską grafikę na poziomie gier z początku lat 90-tych.

Poza tym gra nie wnosi do swojego gatunku nic nowego. Polacy się nie popisali i otrzymujemy gorszego klona My Fantastic Park czy Coasterado.


CoasterVille

Wpisz w wyszukiwarce na facebooku: CoasterVille

Jest to aplikacja do portalu społecznościowego facebook.com.

Po akceptacji warunków i podpięciu jej pod swój prywatny profil możemy zacząć budowę parku rozrywki.

Zaczynamy od pustego placu z podstawowym pakietem atrakcji. Standardowo wykonujemy różne misje, ulepszamy atrakcje i robimy wszystko aby nasi goście byli zadowoleni.

Jak to jest w zwyczaju z grami na facebooku, również w CoasterVille zrobimy w ciągu dnia tyle na ile nam pozwoli dzienny limit energii, materiału czy prądu, a nasi znajomi będą zasypywani spamem o naszych osiągnięciach. Za zwiększenie tego limitu trzeba już niestety zapłacić. Podobnie jest z odblokowaniem dostępu do niektórych atrakcji. Cennik podany jest w dolarach amerykańskich.

Obecnie każdego miesiąca w CoasterVille gra ponad 10 milionów użytkowników na całym świecie.


Social Park

Wpisz w wyszukiwarce na facebooku: Social Park

Kolejna gra na facebooku o tematyce lunaparkowej. Schemat gry i funkcje grywalności są podobne do Coaster Ville z tą różnicą, że graficznie Social Park jest bliżej polskiej Rollercoaster Manii.

Co tu dużo pisać… zaczynamy od zera i budujemy wesołe miasteczko. Wszystko w myśl zasady: klient nasz pan.


Rollercoaster Creator PL

ROLLERCOASTER CREATOR PL

Jak sama nazwa wskazuje jest to Polska gra, w krótkiej budujemy rollercoastery tak aby zebrać monety znajdujące się na trasie przejazdu wagonika. Dobra rozrywka na szybko lub zabijacz czasu dla kogoś, kto ma pracę przed komputerem.


Poniżej przedstawiamy gry dostępne na płytach CD lub takie, które można odpłatnie ściągnąć z sieci.


Ride! Carnival Tycoon

Jest to niskobudżetowa gra, w której wcielamy się w dyrektora objazdowego wesołego miasteczka.

Aby rozpocząć budowę parku musimy kupić plac (im większy tym większe są koszta jego najmu) oraz zapewnić sobie odpowiednią ilość energii z agregatów.

Proste misje polegają głównie na zarobieniu w określonym czasie wskazanej ilości pieniędzy.

Gra odstaje od reszty tego typu propozycji stosunkowo słabą jakością grafiki. Jedynymi ciekawostkami wyróżniającymi ta grę od innych jest tryb dnia i nocy oraz możliwość przejażdżki na wszystkich atrakcjach.

W taborze dysponujemy takimi atrakcjami jak Zipper, Centryfuga, Ranger i inne.

W Ride! Carnival Tycoon nie uraczymy żadnych kolejek górskich. Jedyną atrakcją z torami jest niewielka kolejka dziecięca.


Country Fair

Naszym zdaniem jest to lepsza wersja Ride! Carnival Tycoon. Dlaczego? Mimo braku trybu dnia i nocy, a co za tym idzie oświetlenia atrakcji, braku możliwości przejazdu na atrakcji, otrzymujemy dużo lepszą jakość grafiki oraz większy realizm samej gry.

Tutaj również wcielamy się w postać dyrektora objazdowego miasteczka z tą różnicą, że w Coutry Fair jesteśmy ograniczeni czasem (mamy na postój np. 4 dni), a w każdej misji oprócz odpowiedniej ilości gotówki do zebrania musimy np. utrzymać odpowiedni współczynnik zadowolenia gości, wybudować konkretne, wskazane atrakcje czy sprawić aby kontroler, który odwiedzi nas w połowie okresu postoju był odpowiednio zadowolony ze stanu technicznego naszych atrakcji.

Gra może się wydawać łatwa ale tak nie jest… Zapewniamy Was! Zebranie 200 tysięcy dolarów w 6 dni graniczy tutaj z cudem!


Theme Park World

Jest to stara gra z czasów kiedy na rynku dominowała gra RollerCoaster Tycoon. Theme Park World jako pierwsza gra oferowała płynną grafikę 3D oraz tryb przejażdżki na atrakcjach.
Do wyboru mamy tutaj 4 wyspy tematyczne takie jak: Wyspa Dżungla, wyspa Cukierkowa, Wyspa Horroru i Wyspa Kosmosu. Atrakcje dostosowane są swoim wystrojem do motywu przewodniego wyspy, czyli np. na wyspie Horroru dominują wampiry, czaszki i nastrój grozy.

Goście przyjeżdżają do parku autobusami, przylatują wodolotem lub przypływają do nas statkiem. Gdy podpływa statek wtedy gości jest najwięcej.

Obsługa parku to standardowo mechanicy, sprzątacze i kuglarze zabawiający gości. Tutaj dodatkowo zatrudniamy naukowców, którzy wymyślają nam nowe atrakcje.

Kolejki górskie mają tryb pełnej edycji dzięki czemu możemy je budować według własnego uznania i pomysłu.

W chwili obecnej gra odstaje od konkurencji pod każdym względem. Jednak dobra grywalność sprawia, że każdy powinien do niej zajrzeć i zapoznać się z jej możliwościami. Jest to dobra alternatywa dla ludzi posiadających starsze komputery, na których nowe gry nie będą działać lub dla młodszych fanów wesołych miasteczek.

Ciekawostką jest fakt, że jeden z polskich lunaparków używa głównej grafiki tej gry na swoich plakatach reklamowych.


RollerCoaster Tycoon I i II

Czy jest ktoś kto nie zna tych gier? Są to kultowe gry ekonomiczne, w których budujemy i zarządzamy wesołym miasteczkiem.

W serii RCT otrzymujemy grafikę 2D, park widziany z 4 stron. Mimo stosunkowo prostej grafiki mamy bardzo dobrą i wciągającą grywalność i ciekawe tryby ekonomiczne.

Budujemy różne atrakcje, sklepiki, zatrudniamy pracowników. Ustalamy ceny za przejażdżki na atrakcjach lub też ceny za wejście do parku (wtedy atrakcje są darmowe). Możemy przy pomocy odpowiednich narzędzi malować atrakcje.

W grze mamy chyba wszystkie możliwe kolejki górskie, które możemy budować według gotowych projektów lub też możemy projektować własne trasy.

Aby zwiększyć liczbę odwiedzających nas kości możemy przeprowadzać różne kampanie reklamowe. Wydajemy sporo pieniędzy ale docelowo wydatek się zwraca i wychodzimy na tym na plus.

RollerCoster Tycoon II jest rozbudowaną i rozszerzoną wersja RCT I. W RCT II mamy nowe atrakcje takie jak np. Latający Dywan, Centryfugę, nowe budki oraz nowe kolejki górskie. Dodatkowym i niepodważalnym atutem RCT II jest edytor plansz, w którym możemy samodzielnie, według własnego uznania stworzyć własną planszę na której będziemy budować przyszły park rozrywki.


RollerCoaster Tycoon III

RollerCoaster Tycoon III jest następca gier RCT I oraz RCT II. Co tutaj dużo pisać. Jest to absolutna petarda wśród gier tego typu! Niekwestionowany numer jeden.

W dużym skrócie – RCT III oferuje nam:

– płynna grafikę 3D
– niezliczone, realistyczne atrakcje oraz kolejki górskie
– możliwość budowania własnych projektów kolejek
– edytor plansz
– tryb dnia i nocy (w nocy na atrakcjach włącza się ich oświetlenie)
– możliwość przejażdżki na karuzelach oraz zwiedzania parku z poziomu oczu wybranego gościa
…oraz wiele więcej! Z resztą zobaczcie sami filmik.


Materiał pochodzi z:
– Opracowanie własne redakcji
– google.pl

Powrót do poprzedniej strony