Różne tematy: Park of Poland

Park of Poland – kolejny mityczny projekt budowy w Polsce potężnego parku rozrywki, którego inwestorem miała być zagraniczna firma. Wielu nadal wierzy w sukces inwestycji. Czy słusznie? Oceńcie sami. Poniżej przedstawiamy Wam zbiór informacji dotyczących tego projektu.


Cała historia projektu o nazwie Park of Poland zaczęła się w grudniu 2010 roku, kiedy to izraelski inwestor ogłosił, że ma zamiar wybudować w Polsce gigantyczny park rozrywki warty 2 miliardy euro. Cały park miałby zajmować bagatela 600 hektarów. Miałyby się w nim znaleźć liczne urządzenia rozrywkowe, rollercoastery, aquapark, hotel i wiele innych. Inwestor zakłada, że będzie go odwiedzać 4 miliony ludzi rocznie, a dodatkowe pół miliona będzie odwiedzać centrum kongresowe zlokalizowane na terenie parku. W całym kompleksie zatrudnienie ma znaleźć ponad 2 tysiące osób i ma on generować zysk rzędu miliarda złotych rocznie. Porównywalny ma być z Disneylandem oraz Europa Parkiem.

Początkowo inwestor brał pod uwagę, jako docelowe miejsce ulokowania inwestycji trzy miejscowości: Piotrków, Mszczonów oraz Grodzisk Mazowiecki. Do walki o Park of Poland stanęły również władze Łodzi oferujące teren pod miastem. Poszukiwana była lokalizacja dająca dobre skomunikowanie drogami ekspresowymi i autostradą dzięki czemu istniałaby możliwość dojechania do parku nie tylko turystom z polski ale również z zagranicy. Ostatecznie po wielomiesięcznej przepychance administracyjnej, batalię o inwestycję na swoim terenie wygrała gmina Mszczonów. Inwestycję ma prowadzić kapitał, który tworzy takie firmy jak Ronson Development (zajmujący się budową apartamentowców) oraz powszechnie znany Cinema City (mający w naszym kraju już 30 multipleksów).

W 2011 roku Mooky Greidinger, prezes Cinema City ogłosił, że inwestycja będzie podzielona na etapy. Koszt powstania pierwszego etapu oszacowano na pół miliarda euro i miał się on składać z parku rozrywki, parku wodnego i dwóch hoteli. Początek prac planowano na I kwartał 2013 roku. Otwarcie miało nastąpić latem 2015.

W 2012 roku inwestycja zaczęła się potykać na wyboistej drodze, a właściwie na jej braku. Inwestor oczekiwał gwarancji przebudowania zjazdów z dróg ekspresowych w okolicach gminy Mszczonów tak aby turyści mogli bez problemów dojechać do parku. Opóźnienia administracyjne dotyczące dróg spowodowały wstrzymanie wypłat środków przez banki oraz wykupu gruntów od mieszkańców gminy. W tym czasie pod park było wykupionych zaledwie 100 hektarów z potrzebnych 600ha. Jedno ze spotkać dotyczących przebudowy węzłów komunikacyjnych odbyło się w Ministerstwie Gospodarki przy udziale Waldemara Pawlaka – ówczesnego ministra gospodarki.

Przez kolejny rok wokół Park of Poland panowała zupełna cisza. Temat powrócił w 2014 roku po ogłoszeniu przez Global City Holdings, dawniej Cinema City International NV komunikatu o finansowaniu budowy parku. Według niego firma przeznaczy gotówkę, jaka zostanie w spółce po transakcji połączenia działalności kinowej z firmą Cineworld i wykupu jej akcji.

Projekt został kolejny raz pokrojony i rozbity na mniejsze etapy. Zmianie uległa również wartość projektu. Z 2 miliardów euro do 2 miliardów złotych. Tym razem ogłoszono, że pierwszym etapem będzie budowa potężnego Aquaparku. Jego wartość ma wynieść 100 milionów euro. Spółka szacuje, że w pierwszym roku działalności, aquapark odwiedzi 1 mln osób. Inwestycja ma pozwolić, bezpośrednio i pośrednio, na stworzenie ok. 1.600 miejsc pracy. Aquapark powstanie na około 20-hektarowym terenie. Jednocześnie dosyć drastycznie skurczył się teren całej inwestycji Park of Poland. Z planowanych 600 hektarów mówi się już zaledwie o 150 hektarach. Początek budowy miał nastąpić w lutym 2015 roku, a otwarcie części wodnej miało się odbyć w październiku 2016 roku.

Na pytanie o uruchomienie kolejnych etapów inwestycji Park of Poland, Mooky Greidinger, członek rady dyrektorów spółki, odpowiedział: “Jest za wcześnie, aby przedstawić dokładny harmonogram. Jesteśmy gotowi do wstępnych rozmów z potencjalnymi partnerami na temat uruchomienia kolejnych etapów“.

Spółka poinformowała o podpisaniu umowy z WUND Industriebau GmbH dotyczącej budowy aquaparku. WUND Industriebau GmbH ma zarządzać budową i realizacją obiektu z wykorzystaniem swojego know-how pochodzącego z projektów realizowanych w Niemczech. Będzie odpowiadał także za zarządzanie aquaparkiem. Umowa została zawarta na okres 20 lat. “Wielokrotnie powtarzaliśmy, że nie jesteśmy ekspertami jeśli chodzi o parki rozrywki. Specjalizujemy się w kinach. Dla naszych klientów chcemy jak najlepiej, dlatego zdecydowaliśmy się na profesjonalistów” – powiedział Greidinger.

Od tego czasu wokół projektu Park of Poland znowu nastała cisza.

W czerwcu 2015 na facebookowym profilu Park of Poland zamieszono trzy filmy pokazujące aquapark w niemieckim mieście Erding. W międzyczasie facebookowy profil Park of Poland zmienił nazwę na Waterworld of Poland. Od tego momentu wszelkie informacje sprowadzały się do iwiadomości na temat aquaparku.

W dniu 08.12.2016 roku firma Global Parks Poland Sp. z o. o (spółka zależna od Global City Holdings) wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o pozwolenie na budowę kompleksu basenów Waterworld of Poland. W tym momencie zakończył się proces przygotowawczy a rozpoczął się proces wykonawczy.

24 lutego 2017 na facebokowym profilu Waterworld of Poland poinformowano o rozpoczęciu montażu ogrodzenia placu budowy aquaparku.

Do sprawy będziemy wracać.



Materiał pochodzi z:
– Opracowanie własne redakcji
– google.pl
– skyscrapercity.com

Powrót do strony głównej