Poradnik robienia zdjęć

Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia karuzel w lunaparkach to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Dzięki niemu nauczysz się robić ciekawe, a zarazem dobre ujęcia.

Na początku warto wspomnieć o sprzęcie. Oczywiście najlepiej jest robić zdjęcia dobrym aparatem cyfrowym, a w szczególności lustrzanką. Wiadomo jednak, że nie każdy taki sprzęt posiada. Jednakże chyba większość osób posiada smartfona, który potrafi robić niezłe zdjęcia. Smartfony pod względem fotografii bywają lepsze i gorsze, ale większość współczesnych urządzeń jest w zupełności wystarczająca do robienia zadowalających zdjęć w wesołych miasteczkach. Wiele oczywiście zależy od operatorów, czyli od nas samych.

Kadrowanie

Niezależnie od tego jak dobrym sprzętem dysponujemy musimy umieć dobrze wykadrować fotografowany obiekt. Nie zaleca się robienia zdjęć na których większość powierzchni zajmują rzeczy niepotrzebne, tak jak na zdjęciu poniżej.

Nie można też przesadzać w drugą stronę, bo wtedy fotografowana karuzela zostanie ucięta.

Karuzela nie powinna być też zasłaniana przez inne obiekty, chociaż czasami jest to nieuniknione, gdy karuzele stoją bardzo blisko siebie.

Należy też unikać robienia zdjęcia przekrzywionych takich jak poniżej. Jeśli nie możemy objąć karuzel to należy się oddalić. Zdjęcia przekrzywione są oczywiście akceptowalne w przypadku zdjęć „artystycznych”. Zaleca się robić zdjęcia w poziomie, bo zwykle oglądamy je na monitorach, które są ustawione właśnie w poziomie. Unikajmy wykonywania zdjęć w pionie, gdy nie jest to potrzebne – zdjęcia takie są oczywiście akceptowalne dla wysokich karuzel, jednakże w mniejszości.

Pod względem odpowiedniego wykadrowania poniższe zdjęcie można uznać za prawidłowe.

Oświetlenie

Podczas robienia zdjęcia należy zadbać o to, by obiekt był dobrze oświetlony. Nie należy wykonywać zdjęć pod słońce. Wręcz przeciwnie – należy ustawić się tyłem do słońca, aby ładnie oświetlało ono fotografowaną karuzelę.

Czasami zdarza się tak, że słońce jest za chmurami i oświetlenie jest generalnie kiepskie. Wtedy należy odpowiednio ustawić nasz sprzęt fotograficzny, a w przypadku braku opcji „słabego oświetlenia” należy w miarę możliwości poczekać na lepsze warunki bądź sfotografować karuzelę z innego miejsca.

Nie zaleca się wykonywania zdjęć przez szybę. Dotyczy to zarówno zdjęć wykonywanych z gondoli diabelskiego młyna, jak również z samochodu, lub zza innych szyb. Na szybach zawsze gromadzą się zanieczyszczenia, które później widać na zdjęciu. Powstają też refleksy ze względu na odbijanie promieni słonecznych, które również źle wyglądają. Ponadto zawsze należy dbać o to, żeby obiektyw naszego sprzętu fotograficznego był czysty.

Zdjęcia nocne

Podczas robienia zdjęć po zmroku musimy koniecznie zadbać o dobrą stabilizację sprzętu fotograficznego. Jeśli tego nie zrobimy, zdjęcie będzie poruszone tak jak poniżej.

Ponadto, można włączyć dodatkowe opcje związane ze słabym oświetleniem. Gdy się postaramy to nawet za pomocą średniej jakości smartfona zrobimy dobre statyczne zdjęcie.

Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty świetlne potrzebujemy aparatu dodatkowymi z obsługą trybu manualnego (M). Szczegółowo jest to opisane w poradniku fotografii nocnej pod tym linkiem:

> Link

Ostrość

Dbajmy o to, by ostrość obiektywu była ustawiona na fotografowaną karuzelę a nie na np. ludzi przed nią bądź budynek za nią.

Dobre praktyki

Zachęcamy do robienia kilku identycznych zdjęć. To znaczy z tego samego miejsca i w tym samym kierunku, ale w odstępie co około 3 sekundy. Dzięki temu będziemy mieli kilka prawie takich samych zdjęć. Oczywiście zdarzy się tak, że jedno może być lekko poruszone, a na drugim znajdzie się jakiś element, którego nie chcemy na zdjęciu. Mając kilka podobnych zdjęć będziemy mogli wybrać takie z najlepszym ustawieniem, oświetleniem i ostrością.

Ponadto polecamy robić naprawdę dużo zdjęć z różnych miejsc i w różnych kierunkach. Oczywiście zawsze należy się starać zrobić dobre zdjęcie, bo nie chodzi o ilość, lecz o jakość. Jednakże z tak dużej liczby zdjęć będziemy mogli wybrać naprawdę dobre fotografie. Te najlepsze są zwykle dziełem przypadku.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych i dobrych ujęć:

Obróbka zdjęć

Po wykonaniu zdjęć i przeniesieniu ich do komputera musimy wybrać najlepsze z nich. Nie warto zapisywać wszystkich zdjęć, a w szczególności tych nieudanych, poruszonych, źle wykadrowanych. Czasami gdy zdjęcie jest generalnie dobre, ale jest lekko przyciemnione lub poruszone możemy skorzystać z programów graficznych i obrobić zdjęcia, żeby wyglądały lepiej i nadawały się do publikacji. Po tym zabiegu wybieramy ze wszystkich zdjęć jedynie te najlepsze. To właśnie te zapisujemy sobie na stałe, a resztę możemy usunąć. Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć z lunaparków wykonanych i wyselekcjonowanych według tego poradnika. Jak to sprawnie zrobić opisaliśmy w poradniku przesyłania zdjęć pod tym linkiem:

> Link