Różne tematy: Adventure World Warsaw

Pomysł Adventure World Warsaw narodził się w 2011 roku i cyklicznie wracał do mediów aż do 2017 roku. Z biegiem czasu coraz mniejsza rzesza ludzi wierzyła w jego powstanie. Również wokół samej spółki, która miała budować AWW urosło wiele tajemniczych kwestii, które podważały wiarygodność całego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do wyczerpującej lektury.


Cała historia swój początek miała w kwietniu 2011 roku kiedy na konferencji prasowej, przedstawiciel holenderskiej firmy Les Palm – Sebastian Barbasiewicz zapowiedział budowę największego w tej części europy parku rozrywki oraz aquaparku. Całość miała zajmować powierzchnie 40 hektarów. Według wstępnych planów inwestycja miała być realizowana w miejscowości Złotokłos w gminie Piaseczno pod Warszawą. Od samego początku mieszkańcy Złotokłosa protestowali przeciwko tej inwestycji, bowiem obawiali się paraliżu komunikacyjnego w całym regionie. Inwestor zakładał ruch samochodowy rzędu 2 milionów pojazdów w skali roku, nie przewidując rozwoju i modernizacji układu komunikacyjnego.

Na początku lipca 2011 odbyła się kolejna konferencja prasowa, w trakcie której przedstawiciele Las Palm ogłosili, że inwestycja nie będzie jednak realizowana w miejscowości Złotokłos lecz w Grodzisku Mazowieckim. Rozszerzył się również zakres AWW. Lunapark miał posiadać 25 atrakcji, na terenie kompleksu miały znajdować się 2 hotele z 800 pokojami, aquapark, a także część rozrywkowa z kinami, restauracjami, sklepami i klubami.
Sam park rozrywki miał składać się z 5 stref tematycznych, które w fazie projektowania miały nosić nazwy: Adventure Harbor, Creature Lagoon, Castle Island, Land of Legends i Polski Plaza.

Inwestorzy wzorowali koncepcję na takich turystycznych atrakcjach jak Universal Studios i Disneyland na Florydzie. Według informacji inwestora w projekt zaangażowana miała być firma Jora Vision, która na co dzień zajmuje się tematyzacją tego typu obiektów.
W tym okresie zakładano, że pierwszy etap inwestycji czyli park rozrywki powstanie do 2014 roku. W kolejnym etapie miał być budowany drugi park tematyczny, duże centrum rozrywkowe, , centrum konferencyjno-biznesowego oraz luksusowe SPA. Cała inwestycja miała pochłonąć ok. 750 mln Euro i zająć 240 hektarów powierzchni.
Zakładany koszt odwiedzin AWW miał wynosić ok 400 zł dla 4 osobowej rodziny.

Pod koniec lipca 2011 Peter Jan Mulder, Prezes Zarządu Las Palm sp. z o.o ogłasza start budowy AWW w na początku 2012 roku. Finansowanie inwestycji Adventure World Warsaw ma zapewnić międzynarodowe konsorcjum inwestorów prywatnych i instytucjonalnych z siedzibą w Luksemburgu natomiast w jego realizacje maja być zaangażowane takie firmy jak: AGS Architects, Jora Vision, Vekoma Rides Manufacturing, Hafema oraz International Destination Strategies.

Na osobnej konferencji prasowej burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński (na stanowisku od 1994r ) oświadczył, że AWW będzie zwieńczeniem jego kariery i największym sukcesem. Pracę w AWW znajdzie ponad tysiąc mieszkańców Grodziska Mazowieckiego.

Już w tym momencie w mediach pojawia się szereg ciekawostek podważających wiarygodność inwestora, szczególnie tą dotyczącą możliwości finansowania inwestycji. Szczególnie ważne jest tutaj trzykrotne zmienianie nazwy i zarządu w okresie zaledwie 2 lat oraz fakt, że kapitał pierwszej spółki wynosił 5 tysięcy złotych!

Poniżej opracowanie na podstawie wyciągów KRS spółki „LAS PALM” z dnia 27.04.2011

24.02.2009 (1) Rejestracja w KRS spółki „MOLLA SP. Z O.O”
Adres: 00-078 Warszawa, Pl. Piłsudskiego 1
Udziały: PLN 5.000,00
Udziałowcy: „TMF POLAND Sp. z o.o.”
Zarząd: Andrzej Dariusz Davis (Członek Zarządu)
Reprezentacja: jednoosobowa, każdy z Członków Zarządu Spółki ma prawo do reprezentowania Spółki jednoosobowo

03.09.2009 (3) Zmiana nazwy firmy pod, którą działa Spółka „MOLLA” na “MULTANA
RESIDENCE SP. Z O.O.”
Adres: zmiana adresu na 05-830 Nadarzyn, Strzeniówka,
Ul. Jeżynowa 10
Udziały: PLN 5.000,00
Udziałowcy: wykreślenie udziałowca „TMF POLAND Sp. z o.o.” i wprowadzenie Spółki „FINALSA HOLDING S.A”, która przejmuje wszystkie udziały
Zarząd: Skreślenie z listy członków Zarządu Andrzeja Dariusza Davis’a.
Powołanie do Zarządu Spółki Peter’a Jan Mulder (Prezes Zarządu)
Powołanie do Zarządu Sylwię Katarzynę Mulder (Członek Zarządu)
Reprezentacja: jednoosobowa, każdy z Członków Zarządu Spółki ma prawo do reprezentowania Spółki jednoosobowo

19.05.2010 (5) Zmiana nazwy firmy, pod którą działa Spółka
„MULTANA RESIDENCE SP. Z O.O.” na „ LAS PALM SP. Z O.O.”
Adres: 05-830 Nadarzyn, Strzeniówka, Jeżynowa 10
Udziały: PLN 5.000,00
Udziałowcy: FINALSA HOLDING S.A
Zarząd: Peter Jan Mulder (Prezes Zarządu)
Sylwia Katarzyna Mulder (Członek Zarządu)
Reprezentacja: jednoosobowa, każdy z Członków Zarządu Spółki ma prawo do reprezentowania Spółki jednoosobowo

29.10.2010 (7) „LAS PALM SP. Z O.O.”
Adres: 05-830 Nadarzyn, Strzeniówka, Jeżynowa 10
Udziały: Podwyższenie kapitału Spółki do kwoty PLN 1.755.000,00
Udziałowcy: „FINALSA HOLDING S.A”
Zarząd: Peter Jan Mulder (Prezes Zarządu)
Sylwia Katarzyna Mulder (Członek Zarządu)
Reprezentacja: Prezes Zarządu działający samodzielnie lub Członek Zarządu działający łącznie z Prezesem Zarządu lub Prokurentem.

17.11.2010 (8) „LAS PALM SP. Z O.O.”
Adres: 05-830 Nadarzyn, Strzeniówka
Udziały: PLN 1.755.000,00
Udziałowcy: „FINALSA HOLDING S.A”
Zarząd: Peter Jan Mulder (Prezes Zarządu)
Odwołanie ze stanowiska Członka Zarządu Sylwii Katarzyny Mulder.
Powołanie na Członka Zarządu Sebastiana Ferdynanda Barbasiewicza
Powołanie na Członka Zarządu Alexandra Bakkes Repezentacja: Prezes Zarządu działający samodzielnie lub Członek Zarządu działający łącznie z Prezesem Zarządu lub Prokurentem.

13.01.2011 (9) „LAS PALM SP. Z O.O.”
Adres: 05-830 Nadarzyn, Strzeniówka
Udziały: PLN 1.755.000,00
Udziałowcy: „FINALSA HOLDING S.A”
Wprowadzenie do Spółki nowego udziałowca Gerrit Anton Vroege.
Zmiana wartości udziałów: – Spółka „ FINALSA HOLDING” posiada udziały o Wartości PLN 1.579.500,00
– Gerrit Anton Vroege posiada udziały o Wartości PLN 175.500,00
Zarząd: Peter Jan Mulder (Prezes Zarządu)
Sebastian Ferdynand Barbasiewicz (Członek Zarządu)
Alexander Bakkes (Członek Zarządu)
Reprezentacja: Prezes Zarządu działający samodzielnie lub Członek Zarządu działający łącznie z Prezesem Zarządu lub Prokurentem.

Wykaz członków zarządu na przestrzeni lat wygląda interesująco. Szczególnie pan holender Peter Mulder, małżonka pani Sylwia Mulder (po wyszukaniu w KRS) z domu Barbasiewicz oraz Sebastian Ferdynand Barbasiewicz syn doktora Ferdynanda Barbasiewicza cenionego w szczupłym gronie refleksologa. Jak można wywnioskować z wpisów na różnych forach: naciągacza terapeuty, który leczy gwoździami.

W mediach pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności finansowej inwestora. Spółka z pierwszym kapitałem 5000zł, podejmuje się zadania wartego 740 mln Euro (3mld zł). Dla porównania ok 3 miliardy złotych wynosił wkład skarbu państwa w budowę Stadionu Narodowego, PGE Areny oraz budowy Stadionu we Wrocławiu, razem wziętych, na Euro 2012.

Na jaw wychodzi, że firma IDS zaangażowana w projekt nie ma na swoim koncie żadnych inwestycji ukończonych. W portfolio firmy widnieją same niezrealizowane projekty.

Wrzesień 2011: Burmistrz Grodziska Mazowieckiego obwieścił:

„zawiadamia się, że w dniu 29 sierpnia 2011r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne na wniosek złożony przez Pana Łukasza Lewandowskiego Tebodin Poland Sp. z o.o., ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa pełnomocnika firmy Las Palm Sp. z o.o. z siedzibą Strzeniówce, ul. Jeżynowa 10, 05-830 Nadarzyn w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie parku Rozrywki „Adwenture World Warsaw” wraz z hotelami, budynkiem zespołu basenów kąpielowych, budynkami gastronomicznymi, handlowymi i budynkami o funkcji rozrywkowej oraz zapleczem remontowo – produkcyjnym, socjalnym i towarzyszącą infrastrukturą w rejonie miejscowości Kłudno Nowe, Kłudno Stare, Tłuste i Chlebnia w gminie Grodzisk Mazowiecki”

Mazowiecka Izba Rolnicza wydała negatywną opinie odnośnie odrolnienia gruntów pod planowaną inwestycję na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Ta decyzja miała m.in. wpływ na zmianę planów odnośnie rozpoczęcia budowy Adventure World Warsaw.

Październik 2011: Burmistrz Grodziska Mazowieckiego nałożył obowiązek przedstawienia raportu dotyczącego Ochrony Środowiska i zawiesił postępowanie środowiskowe do czasu przedłożenia raportu.

Listopad 2011: Na jaw wychodzi, że firma Las Palm, której szefuje holender Peter Mulder posiada kapisał 2,77mln zł, natomiast luksemburska spółka Finalsa kontrolowana przez holendra dysponuje kapitałem 250 tys Euro. Kto więc sfinansuje inwestycję, która tylko w pierwszym etapie ma kosztować ponad 1,7 mld zł?

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Holender Peter Mulder, szef Las Palm, do tej pory próbował szczęścia w różnych przedsięwzięciach, także w Polsce. Najpierw jednak w Holandii zbankrutowały dwie kontrolowane przez niego spółki z grupy Frecisol i PJ Mulder Holding. Kolejną inwestycją holenderskiego biznesmena miała być budowa chłodni w Radomiu. W tym celu założył cztery firmy. Jedna z nich Frecisol Polska powstała w listopadzie 2004 r. Rok później polscy udziałowcy zarzucili Mulderowi postawienie spółki w stan likwidacji oraz przekroczenie uprawnień dotyczących podpisywania umów i dokumentów finansowych. Dwie kolejne firmy – PM Investment oraz Frigo Art – istniały ponoć wyłącznie na papierze. Ostatecznie radomska chłodnia została wybudowana i jest zarządzana przez czwartą firmę założoną w Polsce przez Muldera – Frigo Radom. Jej właścicielem jest jednak inny podmiot – firma Frigolanda z Holandii. Peter Mulder zdołał bowiem sfinansować wyłącznie budowę obiektu biurowego, natomiast do budowy samej chłodni namówił właśnie szefów holenderskiej Frigolandy. Biznesmen był również większościowym udziałowcem firmy Mupol pośredniczącej w zatrudnianiu pracowników sezonowych z Polski do Holandii. Fora internetowe huczą jednak od negatywnych opinii jej klientów.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego pomimo coraz większej ilości znaków zapytania pozostaje optymistą.

Grudzień 2011: inwestor ogłasza precyzyjną datę startu budowy AWW – lipiec 2012. Do końca czerwca powinien uzyskać pozwolenie na budowę.
Jednocześnie podaje do mediów, że park w Grodzisku Mazowieckim będzie miał swojego brata bliźniaka.
Podobna inwestycja ma powstać w Abu Dhabi na wyspie Yas. Nad projektem Adventure World Abu Dhabi będzie pracować ten sam zespół, który projektuje grodziski park rozrywki.
Mulder twierdzi, że dzięki temu AWW bedzie miało silnego partnera biznesowego i zapewnione finansowanie inwestycji.
Mieszkańcy tracą wiarę w wiarygodność słów Las Palm. „Puls Biznesu” również nie wierzy, że AWW w ogóle powstanie. Gazeta Wyborcza podkreśla, że Mulder nie jest znany z żadnych dużych inwestycji. Dotychczas, zarówno w Holandii, jak i w Polsce prowadził interesy na znacznie mniejszą skalę, niekoniecznie z sukcesami.

Styczeń 2012: Zdaniem burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego, nawet gdyby budowa parku rozrywki nie doszła do skutku, to tereny przy autostradzie szybko znajda nowych nabywców. Prezes spółki Las Palm Peter Mulder twierdzi, że prace projektowe nad AWW są już bardzo zaawansowane, a grodziscy włodarze niebawem poznają inwestora strategicznego dla tej kosztownej inwestycji.

Marzec 2012: wciąż nie zapadła ministerialna decyzja o odrolnieniu terenu przeznaczonego pod tę inwestycję. Nadal nieznany jest również fundusz, który ma ją sfinansować.

9 marca 2012 do Grodziska Mazowieckiego przyjechali decydenci z ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Na terenach objętym przekształceniem odbyła się wizja lokalna, która pozwoliła urzędnikom ministerialnym zapoznać się dogłębnie ze sprawą i wyrobić sobie zdanie w tej materii.

Pod koniec miesiąca InfoGrodzisk.pl informuje: „Decyzja w ministerstwie zapadła! Jest zgoda na odrolnienie gruntów pod park rozrywki Adventure World Warsaw”.

Maj 2012: uchwalono „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Grodzisk Mazowiecki” – ostatni dokument na drodze do wydania pozwolenia na budowę.

„Obwieszczenie Nr OŚ.6220.60.21.2011
Burmistrza Grodziska Mazowieckiego
z dnia 6 czerwca 2012 r.
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 71 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, art. 72 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt 4 oraz art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.), a także w związku z§ 3 ust. 1 pkt 14, pkt 50 lit b, pkt. 57, pkt 60, pkt 68, pkt 70, pkt 79, pkt 88 lit. f Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397) oraz z art. 49, art. 104 i art. 130 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Tekst jednolity – Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.),

zawiadamia się,
że w dniu 06 czerwca 2012r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie parku Rozrywki „Adventure World Warsaw” wraz z hotelami, budynkiem zespołu basenów kąpielowych, budynkami gastronomicznymi, handlowymi i budynkami o funkcji rozrywkowej oraz zapleczem remontowo – produkcyjnym, socjalnym i towarzyszącą infrastrukturą w rejonie miejscowości Kłudno Nowe, Kłudno Stare, Tłuste i Chlebnia w gminie Grodzisk Mazowiecki,

Zgodnie z art. 28 KPA, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Informacje o podjętej decyzji umieszczono w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach prowadzonych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim ul. Kościuszki 32a, 05-825 Grodzisk Mazowiecki.

Z treścią decyzji zainteresowani mogą się zapoznać w terminie od dnia 06 czerwca 2012 roku do dnia 03 lipca 2012 roku włącznie w Wydziale Ochrony Środowiska tutejszego Urzędu w pok. nr 14 w godzinach pracy tj. w poniedziałki w godzinach 8 00 – 18 00 w pozostałe dni w godzinach 8 00 – 16 00 .

Burmistrz
Grzegorz Benedykciński”

Czerwiec 2012: Las Palm kupuje od gminy Grodzisk Mazowiecki działkę o powierzchni 275 metrów kwadratowych, przy ul. Harcerskiej, za kwotę 600 000 zł + 23% VAT

Lipiec 2012: Las Palmas ogłasza, że generalnym wykonawcą AWW będzie konsorcjum GOUDA – IMTECH.
Kontrakt obejmuje generalne wykonawstwo, w tym całokształt konstrukcji oraz realizację wszystkich instalacji mechanicznych i elektrycznych, a także zarządzanie podwykonawcami mianowanymi.

Realizacje firmy Imtech jeśli chodzi o energetykę i techniczne wyposażenie budynków:

– Multikino (Złote Tarasy, Warszawa – Multikino Pasaż Grunwaldzki, Wrocław – Multikino Arkady Wrocławskie, Wrocław – Multikino Stary Browar, Poznań – Multikino Focus, Rybnik
– Nove Kino, Siedlce
– Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
– Hala produkcyjna ADIF, Mirków
– Budynek produkcyjny BOSCH, Mirków
– Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o., Polkowice
– Fabryka płyt pilśniowych Homanit, Karlino
– Centrum Medycyny Inwazyjnej, Gdańsk
– Klinika Asklepios Barmbek, Hamburg
– Hala Widowiskowo-Sportowa, Legionowo
– PGE Baltic Arena, Gdańsk
– Stadion Narodowy, Warszawa
– Stadion Miejski, Wrocław
– Oxygen Office Building, Szczecin
– Budynek biurowo-szkoleniowy BOSCH, Warszawa
– Zebra Tower, Warszawa
– Pasaż Zieleniec, Toruń
– Galeria Handlowa „Green Point”, Poznań
– Centra Handlowe Selgros (Łódź – Wrocław – Poznań – Białystok – Warszawa – Katowice – Gdańsk – Bytom)
– Atrium Kasztanowa, Piła
– Galeria „Sandecja”, Nowy Sącz
– Centra handlowe Selgros (Rosja, Rumunia)

Firma Gouda to firma belgijska i zajmuje się min przetwarzaniem odpadów oraz produkcją z nich energii.

Pojawiają się nowe daty i liczby: Adventure World Warsaw ma ruszyć w 2015 r. i zapewnić 3 tys. miejsc pracy. Jak widać nastąpiła kolejna zmiana w terminie oddania inwestycji i zwiększenie ilości miejsc pracy.

Kolejna informacja: „Unikalne rozwiązanie obok tych, nad którymi Imtech już pracuje – wytwarzanie ciepła z biomasy, pochodzącej z pobliskiej oczyszczalni ścieków, kolektory słoneczne, oszczędność wody, korzystanie z „szarej wody” w toaletach – odnosi się do powiązania zapotrzebowania energetycznego parku z działalnością zakładu utylizacji odpadów. W tym zakładzie wszelkie odpady z parku będą przetwarzane w energię odnawialną. Zakład ten będzie miał zdolność przetwarzania do 120 tysięcy ton odpadów rocznie, a uzyskana w ten sposób energia pozwoli na prawie 100% pokrycie zapotrzebowania energetycznego Adventure World Warsaw.”
Reasumując: w bezpośrednim sąsiedztwie AWW ma powstać Spalarnia Odpadów, o której nikt wcześniej nie mówił.

21 lipiec 2012: oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Adventure Park Warsaw z udziałem władz, przedstawicieli mediów oraz zaproszonych gości.

Sierpień 2012: Kolejne przełożenie terminu startu budowy. Okazuje się też, że inwestor nie wykupił wszystkich potrzebnych gruntów.
Spalarnia śmieci AWW ma przerabiać 120 tyś ton rocznie.
W Szczecinie powstaje super nowoczesna spalarnia za około 700 mln złotych, obsługująca całą aglomerację o „mocy przerobowej” 150 tys ton rocznie.
Pytanie: kto będzie w tym parku AWW śmieci wysypywał i skąd będą przyjeżdżały ?
A może to ma być kolejna Kraina Tematyczna „Garbage Fire Land”
Radni są tym zaskoczeni i twierdzą, że nic nie wiedzieli o planach inwestora.
Burmistrz Benedykciński zapowiada, że zgody na spalarnię nie będzie, bo nie ma jej w planie

Wrzesień 2012: Temat cichnie, wątpliwości rosną, a drewniana brama postawiona na odkupionym od miasta gruncie z okazji hucznego wmurowania kamienia węgielnego i imprezy dla władz nadal stoi w polu. Tym razem już bez zaplecza budowlanego… tak samotnie… w polu.

AWW uwiarygodnia się jak może. Na stronie projektanta i wykonawcy są informacje o podpisanych kontraktach.
Na branżowych portalach i forach pojawiają się informacje o tym projekcie. Nawet Los Angeles Times poruszył temat.
Jedyne czego brakuje, aby uciąć wątpliwości, to informacji kto zamierza AWW sfinansować.

Kalina Paluch z biura prasowego Adventure World Warsaw ogłasza: „Na chwilę obecną mogę poinformować, że spółka Las Palm planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę jeszcze we wrześniu br” Wniosek? Kolejne przesunięcie startu budowy.

O tym, że Las Palm nie ma wszystkich gruntów było wiadomo od dawna. Jak się teraz okazało posiada jedynie 100 hektarów z 240 potrzebnych do inwestycji.

Kolejnym istotnym problemem opóźniającym rozpoczęcie robót budowlanych są przeciągające się ustalenia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która zawiaduje zjazdem z autostrady A2. Główny wjazd do parku ma prowadzić z Węzła Grodzisk, czyli połączenia Autostrady A2 i drogi wojewódzkiej 579 Grodzisk Mazowiecki – Błonie.

GDDKiA jest obecnie zaoferowana problemami z budową autostrad i dróg ekspresowych oraz bankructwami firm realizujących projekty drogowe. Poza tym jest kwestia kto ma zapłacić za rozbudowę węzła. Planowany koszt to ok. 80-90 mln zł.

Planowane jest wybudowanie tunelu pod oddanym do użytku fragmentu Zachodniej Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, którym ma prowadzić główna droga wjazdowa do parku rozrywki wprost ze Stacji Poboru Opłat (SPO) na węźle autostradowym.

Dodatkowo ma zostać dobudowane czwarte ramię na rondzie na drodze 579, którym również będzie możliwy dojazd do drogi wiodącej do AWW. Poza tym mają zostać dobudowane dwa dodatkowe zjazdy i wjazdy z obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, tzw. „wąsy”.

Inwestor uwzględnił w biznesplanie koszty rozbudowy węzła autostradowego i budowy dróg dojazdowych. Jednakże ze względu na podległość właścicielską dróg przebudowa węzła jest „nieco” skomplikowana.

Właścicielem autostrady jest Skarb Państwa, zarządza nią GDDKiA. Generalna Dyrekcja nie godzi się na finasowanie rozbudowy węzła. Fragment drogi wojewódzkiej 579 powstały wraz z autostradą A2 ma wejść w skład Zachodniej Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Obwodnica to inwestycja realizowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Czy marszałek Mazowsza dołoży się do rozbudowy Węzła Grodzisk?

Wrzesień 2012: Gazeta Wybircza, która jako pierwsza podała informacje o spalarni śmieni publikuje taki oto tekst:

„Sprostowanie do informacji w Gazecie Wyborczej – na temat zakładu utylizacji odpadów

2012-09-24
Imtech Polska Sp. z o.o. – generalny wykonawca kompleksu Adventure World Warsaw – pragnie niniejszym odnieść się do informacji, opublikowanej w „Gazecie Wyborczej” z dnia 24.09.2012 r. (wersja drukowana: strona 7), iż w pobliżu parku Adventure World Warsaw planowana jest budowa i użytkowanie powiązanej z tym kompleksem „spalarni śmieci”. Chcielibyśmy poinformować, iż planowany zakład nie będzie spalarnią śmieci. Planowany zakład będzie najnowocześniejszym zakładem mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych w Europie, spełniającym wszelkie wymagania prawa polskiego oraz europejskiego.

Ponadto Imtech Polska pragnie podkreślić, iż zakład ten będzie usytuowany w odległości nie mniejszej niż 50 kilometrów od Grodziska Mazowieckiego. Niemniej jednak, ze względu na wymogi prawne oraz środowiskowe w zakresie przygotowywania budowy tego typu obiektu, w chwili obecnej nie jesteśmy upoważnieni do informowania opinii publicznej o dokładnym umiejscowieniu tego zakładu. W odpowiednim czasie Imtech Polska opublikuje informację prasową odnośnie projektowanego zakładu utylizacji odpadów.”

Po kilku miesiącach i burzy w mediach, dopiero teraz inwestor zabiera głos w sprawie i dementuje ten temat. Jednak wątpliwości co do jego intencji pozostają.

Październik 2012: po kilku miesiącach od wmurowania kamienia węgielnego kolejny raz pojawia się temat braku wszystkich potrzebnych gruntów. Nadal nie ma pozwolenia na budowę, a jako realny termin rozpoczęcia budowy inwestor podaje początek 2014 roku.

Po kilku dniach od podania informacji o rozpoczęciu budowy najwcześniej w 2014 roku, na stronie AWW pojawia się informacja: „Z przyjemnością informujemy, że w piątek 12 października pomiędzy firmami Las Palm sp z o.o. oraz Imtech Polska zostanie podpisany oficjalny Protokół Przekazania Placu Budowy Adventure World Warsaw Parks & Resort.

Tym samym firma Imtech Polska, generalny wykonawca inwestycji Adventure World Warsaw, będzie mogła rozpocząć prace na terenie przeznaczonym pod park. Na terenie inwestycji trwają już prace archeologiczne, co można zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Począwszy od kolejnego tygodnia, to jest od 15 października 2012 roku, rozpoczną się prace związane z utwardzaniem dróg, wycinką drzew i rozbiórką części budynków stojących na terenie przeznaczonym pod inwestycję. Z okazji rozpoczęcia prac, w środę 17 października odbędzie się tradycyjne poświęcenie placu budowy przez proboszcza miejscowej parafii.”

Po przekazaniu placu budowy, na miejsce przyszłego parku rozrywki wjechały maszyny budowlane.

Pod koniec października 2012 przedstawiciele AWW na targach branży parków rozrywki „Euro Attractions Show” w Berlinie podpisali umowy z firmami Vekoma Rides Manufacturing i Mack Rides w zakresie dostawy i serwisu rollercoasterów.
Według planów inwestora ma być ich 6.

Listopad 2012: na placu budowy trwa wycinka drzew i wyburzenia. Całość jest jednak zdominowana przez prace archeologiczne, konieczne do przeprowadzenia.

Newsweek.pl podaje informację, że liczba kolejek górskich w AWW wzrosła z 6 do 24.

Grudzień 2012: W grudniowym numerze niemieckiego magazynu branżowego Kirmes &Park Reveu ukazał się artykuł pt.” Adventure World Warsaw – vorletztes Kapitel? (Adventure World Warsaw -przedostatni rozdział?)-wersja angielska pt „Adventure World Warsaw -last act”) opisujący trudną, zdaniem redakcji sytuację finansową projektu.

Styczeń 2013: AWW nadal bez pozwolenia na budowę.

Luty 2013: W wydanym komunikacie Royal Imtech podał, że uderzyły w niego „brak finansowania największego klienta w Polsce oraz możliwe nieprawidłowości dotyczące projektów Imtech w Polsce”. Holenderska spółka informuje, że nie jest w stanie przedstawić raportu finansowego za 2012 rok, dlatego jego publikacja planowana na 5 lutego nie odbędzie się. Na nieokreślony późniejszy termin przełożono również zwołane wcześniej na 3 kwietnia walne. Spółka spodziewa się, że nie wypłaci dywidendy za 2012 rok.
Odpis wysokości co najmniej 100 mln EUR wiąże się z trzema projektami Adventure World Warsaw i jednym projektem dotyczącym bioelektrowni, także w Polsce. Łączna wartość tych projektów wynosiła 757 mln EUR – głosi komunikat.
Dla jasności: AWW nie płaci Imtech’owi za wykonaną robotę.

Burmistrz komentuje: „Z rezerwą do doniesień medialnych na temat kłopotów firmy Imtech podchodzi burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. – To jest zupełnie nie nasza sprawa. Jeśli parku nie wybuduje ta konkretna firma, to zrobi to ktoś inny. Jestem na 100 proc. przekonany, że ta inwestycja powstanie – mówi. – My już dostaliśmy z tytułu renty planistycznej 10 mln zł i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. A wyszedłem właśnie z narady, podczas której ustaliliśmy, że pozwolenie na budowę parku zostanie wydane do 22 lutego” – dodaje.

Zarząd AWW podaje komunikat do mediów:

„W nawiązaniu do informacji prasowej przekazanej mediom 4 lutego 2013 r. przez zarząd spółki Royal Imtech, zarząd Adventure World Warsaw oświadcza, co następuje.

Ze smutkiem przyjmujemy ostatnie informacje dotyczące wewnętrznych problemów spółek grupy kapitałowej Imtech obejmujących zawieszenie w obowiązkach członków zarządu Imtech Polska i doniesienia o postępowaniu w sprawie nieprawidłowości w tejże spółce.

Nie powinno dziwić, że budowa parku rozrywki Adventure World Warsaw, która jest wymieniona w powołanej wyżej informacji prasowej, nie doprowadziła jeszcze do pozyskania długoterminowego finansowania projektowego. Pomimo tego, że park AWW cieszy się wsparciem organów administracji publicznej i jasnym jest, że budowa parku jest atrakcyjnym projektem inwestycyjnym, w którym dojdzie do wydania właściwych pozwoleń na budowę jeszcze w lutym 2013 roku, proces budowlany w fazie project development jest prowadzony przy użyciu finansowania pochodzącego od wspólników. Zważywszy, że faza project development winna zostać zakończona jeszcze w tym miesiącu, zarząd AWW jest przekonany, że długoterminowe finansowanie zostanie pozyskane nie później niż w drugim kwartale 2013 roku.

W chwili obecnej sytuacji stało się jasne, że sytuacja spółek grupy Imtech nie pozostanie bez wpływu na budowę parku rozrywki AWW. Niemniej jednak, zarząd AWW pozostaje przekonanym, że spółka Imtech Polska będzie prawidłowo wykonywała obowiązki generalnego wykonawcy w związku z budową parku AWW i oferuje wszelkie niezbędne wsparcie w postępowaniu dotyczącym wyjaśnienia nieprawidłowości, które zostały ogłoszone w odniesieniu do spółki Imtech Polska.”

Marzec 2013: 21 marca 2013 roku Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim potwierdziło fakt uprawomocnienia się dwóch najważniejszych pozwoleń na budowę (z 21 i 22 lutego br.) w stosunku do tematycznego parku rozrywki Adventure World Warsaw. Decyzje te zezwalają na budowę Parku wraz z hotelami, budynkami zespołu basenów kąpielowych, budynkami gastronomicznymi, handlowymi i budynkami o funkcji rozrywkowej oraz zapleczem remontowo – produkcyjnym, socjalnym i towarzyszącą infrastrukturą.

Puls Biznesu donosi, że Royal Imtech obciąży wynik za 2012r kwotą 150 mln EUR z tytułu wpadki w Polsce związanej z AWW.

Pod koniec marca Imtech ogłasza koniec współpracy a Adventure World Warsaw. Ten natomiast zapowiada ogłoszenie nowego generalnego wykonawcy w ciągu miesiąca – dwóch.

Kwiecień 2013: Spółka AWW została członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji (IAAPA).

9 maj 2013: Uprawomacniają się kolejne 2 pozwolenia na budowę.

Burmistrz Benedykciński zaczyna brać pod uwagę scenariusz, w którym park nie powstanie. Liczy, że grunty znajdą szybko nowych nabywców.

19 czerwca 2013: Zarząd Adventure World Warsaw zawiesza projekt. Tłumaczy to koniecznością podzielenia projektu na kilka części składowych, co umożliwi przeprowadzenie procesu budowy w trybie fazowym.
Zadanie podzielenia projektu budowy na części składowe Zarząd Adventure World Warsaw zlecił międzynarodowej firmie projektowej WATG mającej główną siedzibę w Honolulu na Hawajach (USA). Przed przystąpieniem do działań, firma ta przeprowadziła audyt projektu budowlanego parku oraz kompleksu hotelowego.

Audyt WATG wykazał, że projekt wymaga naniesienia poprawek w Masterplanie. Proces przeprojektowania kompleksu Adventure World Warsaw Parks&Resort potrwa ok. 8 tygodni.

Adventure World Warsaw doprecyzował także informację o zamknięciu swojego biura: „Od 18 czerwca 2013 r. biuro AWW jest nieczynne. Dotychczasowa siedziba Adventure World Warsaw (w biurowcu Marynarska Business Park, przy ul. Taśmowej 7 w Warszawie) zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji, która powstanie na terenie budowy Parku Rozrywki w Grodzisku Mazowieckim”.

Lipiec 2013: Gigant budowlany Royal Imtech ogłasza że odpis związany z AWW wzrósł ze 100mln do 370 mln Euro. Możliwe, że olbrzymia firma ze 150-letnią historią i rocznymi obrotami liczonymi w miliardach euro, wkrótce przestanie istnieć.
Zarząd Imtechu rozważa też możliwość złożenia doniesienia do prokuratury, jak również oskarżenie o defraudację członków byłego zarządu w Polsce i Niemczech. Prezes Imtechu tak określił sprawę AWW: „Są wielkie pieniądze, podejrzane interesy i czarne charaktery w białych kołnierzykach”

Wrzesień 2013: Adventure World Warsaw składa wniosek o upadłość. „Z wielkim smutkiem informuję, że właśnie podpisałem wniosek AWW i spółek zależnych o ogłoszenie bankructwa. Mimo wielu prób, niemożliwym okazało się zbudowanie i sfinansowanie parku rozrywki w Grodzisku Mazowieckim. AWW w takim wypadku nie jest w stanie sprostać swoim obowiązkom wobec swoich wierzycieli. Ta niemożność wydaje się permanentna” – mówi Peter Jan Mulder, który był również prezesem spółki

Styczeń 2014: Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy – według informacji udzielonej infogrodzisk.pl przez Grzegorza Benedykcińskiego, burmistrza Grodziska Mazowieckiego – oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości Adventure World Warsaw sp. z o.o.

Peter Jan Mulder, prezes Adventure World Warsaw zwrócił się do burmistrza Grodziska Mazowieckiego z prośbą o potwierdzenie na piśmie zainteresowania Gminy Grodzisk Mazowiecki kontynuowaniem inwestycji oraz o dalsze wsparcie samorządu lokalnego dla tego przedsięwzięcia.
Grodzisk Mazowiecki jest jak najbardziej zainteresowany realizacją budowy na swoim terenie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tematycznego parku rozrywki. Nie ma też przeszkód po stronie samorządowej, aby inwestycja mogła być dalej realizowana. Burmistrz deklaruje wsparcie

Marzec 2014: Imtech wciąż nie może poradzić sobie z problemami, jakie na poziomie całej grupy wywołała działalność niemieckiego oddziału firmy. Imtech Germany oraz zależny od niego polski oddział firmy zaangażowane były m.in. w projekt Adventure World Warsaw – największego centrum rozrywkowego w Polsce.
W 2013 roku Imtech zanotował prawie 700 mln euro straty. Rok wcześniej strata wyniosła 235 mln euro. W 2013 spadły także przychody firmy – o 8 proc. do poziomu 4,9 mld euro.

Jak pisze Puls Biznesu, główną przyczyną problemów firmy jest oddział w Niemczech (większość pozostałych oddziałów zakończyła rok z dobrymi wynikami). Był on zaangażowany w projekt Adventure World Warsaw jako generalny wykonawca inwestycji. Kilkanaście miesięcy temu wyszło na jaw, że projekt finansowany jest ze źródeł w Imtechu.
W tym momencie firma pracuje nad realizacją planu „Neue Imtech”. Jego celem jest przywrócenie wiarygodności oraz poprawę wyników na rynku niemieckim.

Od tego momentu do dnia dzisiejszego wokół projektu Adventure World Warsaw nastała cisza. Brak jest również jakichkolwiek ruchów ze strony inwestora.

Maj 2017: po kilku latach medialnej ciszy i sporadycznych wzmiankach o ponownym ożywieniu tematu budowy Adventure World Warsaw, 30 maja 2017 o godzinie 9:00 nastąpił definitywny koniec bajki o największym parku rozrywki w Polsce.
Tego dnia bowiem Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim przystąpił do licytacji 20 działek, na których miała powstać inwestycja. We wszystkich ofertach licytacji spółka Adventure World Warsaw Sp. z o.o. (dawniej – Las Palm Sp. z o.o.) widnieje jako „dłużnik”.


Projekt terenów Adventure World Warsaw.


Kontenery i maszyny budowlane postawione na czas imprezy z okazji wmurowania kamienia węgielnego. Po imprezie teren uprzątnięto…


…pozostawiając samą bramę.


Przekazanie placu budowy firmie imtech pod znana już drewniana bramą.


Początek prac ziemnych, które po kilku tygodniach zostały przerwane.


Prace archeologiczne, przerwane podobnie jak prace ziemne po kilku tygodniach.


Podpisanie umowy z Mack Rides w zakresie dostawy i serwisu rollercoasterów.


Makieta Adventure World Warsaw.


Prawomocne Pozwolenie na budowę.


Prawomocne Pozwolenie na budowę.


Prawomocne Pozwolenie na budowę.


Prawomocne Pozwolenie na budowę.


Materiał pochodzi z:
– Opracowanie własne redakcji
– google.pl
– skyscrapercity.com

Powrót do strony głównej